Woda w kolanie – najczęstsze przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

1. Woda w kolanie – najczęstsze przyczyny

Najczęstszymi przyczynami tak zwanej wody w kolanie jest zbytnie przeciążenie stawu kolanowego. Ta dolegliwość dotyczy w dużej mierze sportowców ( zaliczyć tu można uprawianie tenisa, narciarstwa, piłki nożnej, czy jazdę na rolkach). Problem ten występuje również dość często po zwichnięciu, stłuczeniu, czy skręceniu w stawie kolanowym.

Woda w kolanie może pojawić się także u osób, które rzadko się ruszają, u osób z nadwagą, czy tym bardziej z otyłością. Zbyt duża masa może naciskać na staw kolanowy i powodować jego przeciążenie, a tym samym stan zapalny.

Zgromadzenie się płynu w kolanie może być objawem niektórych chorób, takich jak :

 • stan zapalny stawów,
 • stan zapalny kości,
 • nowotwory,
 • dna moczanowa,
 • torbiele.

2. Woda w kolanie – objawy

Charakterystyczne objawy wody w kolanie to :

 • opuchlizna wokół stawu kolanowego. Kumulujące się tam woda sprawia, że miejsce to puchnie i zmienia swój rozmiar,
 • ból w obrębie kolana – uszkodzenie w stawie kolanowym wywołuje dolegliwości bólowe o różnym natężeniu. Mogą się one nasilać podczas poruszania kontuzjowaną kończyną,
 • duże problemy z poruszaniem się, zginaniem nogi, powodują ból, dlatego też ciężko jest wykonywać normalne ruchy,
 • sztywność stawu kolanowego – bardzo częstą dolegliwość, która pojawia się przy urazach tego miejsca.

3. Woda w kolanie – leczenie

Opuchlizna, ból i sztywność stawu kolanowego to objawy, które powinny być sygnałem o konieczności zgłoszenia się do lekarza. Diagnostyka kolana to najczęściej badanie RTG. W razie konieczności lekarz usunie wodę z kolana za pomocą tak zwanej punkcji pod znieczuleniem miejscowym.

4. Woda w kolanie – domowe sposoby leczenia

Po pierwsze należy odpowiednio ułożyć nogę, aby złagodzić ból. Noga powinna być ułożona na przykład na poduszce, tak aby kolano znajdowało się wyżej od biodra. Jeżeli chcemy złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk wystarczy owinąć kilka kostek lodu w ręcznik i przyłożyć do kolana. Poza tym na opuchliznę wokół kolana pomogą także okłady z octu. Tradycyjnym sposobem na opuchliznę jest także okład z ziemniaka, bądź z listy kapusty, niemniej jednak należy je wcześniej schłodzić w lodówce. Jeżeli wokół kolana pojawi się zasinienie warto zastosować maść na stłuczenia, która zawiera składnik przyspieszający zanikanie siniaka. Jeśli dolegliwości bólowe są bardzo dokuczliwe można zastosować także dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Zawarty w nich paracetamol dodatkowo zmniejszy stan zapalny w kolanie.

Przeczytaj także:

  1. Woda w kolanie – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *