Nerwobóle – co to są, rodzaje, przyczyny i leczenie

Co to są nerwobóle?

Nerwobóle to przeszywające, palące i często silne bóle spowodowane podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu. Nerw może znajdować się w dowolnym miejscu w ciele, a uszkodzenie może być spowodowane przez kilka rzeczy, w tym:

 • starzenie się,
 • choroby takie jak cukrzyca lub stwardnienie rozsiane,
 • infekcja, taka jak półpasiec.

Leczenie bólu związanego z nerwobólami zależy od przyczyny.

Rodzaje nerwobóli

Nerwobóle poopryszczkowe

Ten rodzaj nerwobólu występuje jako powikłanie półpaśca i może znajdować się w dowolnym miejscu na ciele. Półpasiec jest infekcją wirusową charakteryzującą się bolesną wysypką i pęcherzami. Neuralgia może wystąpić wszędzie tam, gdzie nastąpił wybuch gontów. Ból może być łagodny lub ciężki, uporczywy lub przerywany. Może również trwać miesiące lub lata. W niektórych przypadkach ból może wystąpić przed wysypką. Zawsze będzie przebiegać wzdłuż nerwu, więc zwykle jest izolowany z jednej strony ciała.

Nerobóle nerwu trójdzielnego

Ten rodzaj nerwobólu jest związany z bólem z nerwu trójdzielnego, który przemieszcza się z mózgu i gałęzi do różnych części twarzy. Ból może być spowodowany przez naczynie krwionośne naciskające na nerw, gdzie spotyka się z pniem mózgu. Może być również spowodowane stwardnieniem rozsianym , uszkodzeniem nerwu lub innymi przyczynami.

Nerwobóle nerwu trójdzielnego powodują silny, nawracający ból twarzy, zwykle z jednej strony. Najczęściej występuje u osób w wieku powyżej 50 lat.

Nerwobóle nerwowo-gardłowe

Ból z nerwu językowo-gardłowego nie jest powszechnym bólem, związku z czym bardzo rzadko spotykany. Ten rodzaj nerwobólu powoduje ból szyi i gardła.

Przyczyny nerwobóli

Przyczyna niektórych rodzajów bólu nerwu nie jest całkowicie znana. Można odczuwać ból nerwu, który został uszkodzony, pada na niego nacisk bądź po prostu źle funkcjonuje. Do tej pory, dokładne przyczyny pojawienia się nerwobóli są nieokreślone.

Infekcja

Infekcja może wpływać na pracę nerwów człowieka. Na przykład przyczyną nerwobóli po przebytym półpaścu. Półpasiec to infekcja spowodowana wirusem ospy wietrznej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej infekcji zwiększa się wraz z wiekiem. Infekcja w określonej części ciała może również wpływać na pobliskie nerwy. Na przykład, jeśli dana osoba miała infekcję zęba, może ona wpływać na nerwy i powodować ból.

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (MS) jest chorobą spowodowaną przez pogorszenie mieliny, osłonięcie nerwów. Nerwica trójdzielna może wystąpić u osób ze stwardnieniem rozsianym.

Nacisk na nerwy

Nacisk lub kompresja nerwów może powodować nerwoból. Nacisk może pochodzić z:

Ciśnienie spuchniętego naczynia krwionośnego jest częstą przyczyną nerwobóli nerwa trójdzielnego.

Cukrzyca

Wiele osób z cukrzycą ma problemy z nerwami, w tym z nerwobólami. Nadmiar glukozy we krwi może uszkodzić nerwy. To uszkodzenie występuje najczęściej w rękach, rękach, stopach i nogach.

Inne przyczyny

Jeśli przyczyną nerwobóli nie jest infekcja, stwardnienie rozsiane, cukrzyca lub presja na nerwy, może to być jeden z wielu mniej popularnych czynników. Obejmują one:

 • przewlekła chorobę nerek,
 • leki przepisane na raka,
 • antybiotyki fluorochinolowe, stosowane w leczeniu niektórych zakażeń,
 • uraz, na przykład z powodu operacji,
 • podrażnienie chemiczne.

Jak leczyć?

Jeżeli lekarz określi dokładną przyczynę nerwobóli, to leczenie zostanie ściśle podporządkowane źródle bólu. Jeśli jednak przyczyna nie zostanie znaleziona, leczenie będzie skoncentrowane na uśmierzeniu bólu. Potencjalne leczenie może obejmować:

 • operacje w celu złagodzenia nacisku na nerw,
 • lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z nerwobólami wywołanymi cukrzycą,
 • fizykoterapią,
 • blok nerwowy, który jest zastrzykiem skierowanym na konkretną grupę nerwów lub nerwów i który ma na celu „wyłączenie” sygnałów bólowych i zmniejszenie stanu zapalnego,
 • leki zmniejszające ból.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *