Na czym polega morfologia?

Morfologia krwi to jedno z najbardziej podstawowych badań, które może powiedzieć lekarzowi wiele informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz dać wskazania do ewentualnej dalszej diagnostyki. Wyniki są pomocne we wczesnym wykryciu wielu chorób oraz nieprawidłowości – począwszy od anemii, czyli niedoboru krwinek czerwonych we krwi, aż po groźne zmiany w poszczególnych składnikach krwi, które mogą świadczyć między innymi o zmianach nowotworowych.

Badanie morfologiczne krwi wykonuje się w laboratorium, a wynik odbiera się z reguły w ciągu 1-2 dni od momentu zlecenia analiz. Najczęściej miejscem pobrania krwi jest żyła w zgięciu ręki – badanie nie jest bolesne i trwa chwilę, ponieważ pobrana próbka krwi to tylko kilka mililitrów. Wyniki morfologii należy porównywać zawsze z normami, które podaje pracownia analityczna wykonująca badanie (dopuszczalne są drobne różnice w normach, które są zależne od metody analiz i danego laboratorium). Interpretacji wyników powinno towarzyszyć zbadanie pacjenta, poznanie jego ogólnego stanu zdrowia, wieku i trybu życia, a także ewentualnych chorób na które cierpi. Dzięki temu możliwa jest prawidłowa interpretacja, która uwzględni wszelkie ważne dla diagnostyki czynniki.

Jak się przygotować do morfologii?

Mimo tego, że badanie jest uznawane za podstawowe i większość osób miała choć raz je wykonywane, niewiele osób wie jak powinno się przygotować do badania morfologicznego, tak aby uzyskane wyniki odpowiadały stanowi faktycznemu.

Najważniejszą zasadą o której nie wolno zapomnieć przed wybraniem się na pobranie krwi jest fakt, że trzeba być na czczo. Oznacza to, że przez około 12 godzin przed morfologią powinno powstrzymać się od jedzenia – najczęściej morfologię wykonuje się z racji pracy laboratorium w godzinach porannych (wtedy też wyniki krwi wychodzą najbardziej optymalnie ze względu na ich zmienność w ciągu dnia), co pokrywa się z tym, że wystarczy wieczorem zjeść lekką kolację i rano powstrzymać się od śniadania. Przed badaniem można wypić szklankę wody lub nieposłodzonej, lekkiej herbaty. Nie powinno pić się kawy oraz napojów gazowanych, ponieważ mogą dać zafałszowany obraz poziomu cukrzycy.

Dodatkowo przed pobraniem krwi do analiz warto przez 2-3 dni powstrzymać się od używek – mowa tutaj przede wszystkim o alkoholu, ale także mocnej kawie w dużych ilościach oraz paleniu tytoniu. Jeśli osoba przyjmuje na co dzień leki warto przed oddaniem krwi porozmawiać o tym z lekarzem, który kieruje na badania – w niektórych przypadkach będzie trzeba na jakiś czas odstawić leki, a w innych przypadkach poinformować pracownika laboratorium o przyjmowanych medykamentach.

Przed morfologią nie wskazany jest wysiłek fizyczny – może powodować dodatkowe osłabienie i na przykład być przyczyną omdlenia. Po oddaniu krwi warto jest chwilę odpocząć – z reguły pracownicy laboratorium i pielęgniarki zalecają 10-15 minut odpoczynku w samym gabinecie i pod ich kontrolą.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *