Jakie funkcje pełni kreatynina?

Kreatynina jest to produkt, który tworzy się z metabolizmu ludzkiego. Kreatynina występuje zarówno w krwi jak i również w moczu. Bardzo istotne jest to, że trzeba kontrolować poziom kreatyniny w organizmie, gdyż ta z kolei pozwala kontrolować pracę nerek. Poziom kreatyniny na przykład zbadany w moczu pozwala ocenić stan poziomu filtracji nerek. Kreatyninę warto zbadać przynajmniej jeden raz w roku, w ramach profilaktyki.

Kreatynina – co może powodować jej wzrost?

              Kreatynina, gdy jest ona w nadmiarze to wówczas może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Otóż, nadmiar poziomu kreatyniny może przede wszystkim być spowodowany następującymi czynnikami, takimi jak:

  • mniejsza lub większa niewydolność narządu nerek,
  • zatrucie związkami metabolizmu pochodzenia organicznego oraz również nieorganicznego,
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych może powodować niewielki wzrost poziomu kreatyniny,
  • wzrost poziomu kreatyniny może być również spowodowany przyjmowaniem antybiotyków oraz innych leków.

Zdecydowanie warto wiedzieć, iż poziom kreatyniny powinien być badany regularnie przez osoby, które cierpią na problemy związane z nerkami. Muszą one cały czas kontrolować czy poziom kreatyniny jest w normie, czy też czy on spada albo jest zwiększony. Jest to bardzo ważne, gdyż kreatynina w nadmiarze może prowadzić nawet do uszkodzenia nerek w konsekwencji.Jest to zwłaszcza bardzo ważne u starszych osób. Stężenie tej substancji, czyli kreatyniny może się również różnić u niektórych osób, gdyż warunkowane jest ono również wagą. Tym samym, wiadomo, iż stężenie kreatyniny u mężczyzn jest znacznie większe niż u kobiet, gdyż charakteryzują się oni znacznie większą masą. Trzeba również mieć na uwadze fakt, iż poziom kreatyniny może wzrastać z powodu spożywania bardzo dużej ilości mięsa. Powinny mieć na uwadze ten fakt zwłaszcza osoby, które są na diecie tak zwanej paleo. Warto również wiedzieć jakie są normy kreatyniny w organizmie. Otóż, szacuje się, iż poziom kreatyniny powinien zmieścić się w następującym przedziale: 0,6 do 1,3 mg.

Kreatynina – jak wygląda badanie?

             Warto wiedzieć, iż badanie kreatyniny jest nieinwazyjne. Do pobrania wystarczy tylko nieduża próbka krwi, zazwyczaj jest to jedynie pięć mililitrów. Ważne jest to, aby na pobranie krwi, udać się zawsze na czczo, gdyż w przeciwnym razie, może wyjść wynik fałszywy. Bardzo istotny jest również fakt, iż przy wykorzystywaniu norm kreatyniny we krwi włóśniczkowej, do bezpośredniej oceny funkcji nerek, trzeba zachować dozę ostrożności. Jest to istotne, gdyż tak naprawdę do zasadniczego wzrostu stężenia kreatyniny dochodzi wówczas, gdy mniej więcej połowa miąższu nerek – zostanie uszkodzona. Natomiast, u osób dojrzałych oraz w podeszłym wieku, jak i również wyniszczonych chorobą i z małą masą ciała, takie stężenie kreatyniny może być pozornie bardzo niskie, nawet wówczas gdy nerki są już uszkodzone. Natomiast nie zmienia to faktu, że kreatynina musi być badana regularnie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *