Jak dobrać prostownicę do rodzaju włosów?

Jako że nie każde włosy są jednakowe, to nie każda prostownica jest dobra dla wszystkich osób. Przed sięgnięciem po konkretne urządzenie warto określić wymagania włosów, które będą nim prostowane. W tym celu należy przyjrzeć się ich strukturze i kondycji, a dopiero na tej podstawie wybrać stosowne narzędzie fryzjerskie.

Prostownice do włosów grubych i trudnych w ułożeniu

Do włosów o grubszej i szorstkiej strukturze najlepiej jest użyć prostownicy o mocniejszych parametrach. W tym wypadku sprawdzą się głównie prostownice tytanowe i diamentowe, które charakteryzują się trwałością wyższą od ceramicznych odpowiedników i doskonale wygładzają nawet włosy na co dzień trudne do ułożenia. Te same prostownice dadzą pożądane efekty przy włosach kręconych. Zarówno prostownice z tytanowymi, jak i diamentowymi płytkami są niezwykle twarde, dzięki czemu ich nacisk na włosy pozwala doskonale wyprostować pasmo już w kilku ruchach. Przy niesfornych lokach dobre rezultaty dają także prostownice lustrzane, których płytki są gładsze od ceramicznych i przez to dokładniej wygładzają kosmyki. Dla optymalnego efektu gładkich, ale nie przemęczonych włosów grube i kręcone kosmyki najlepiej jest prostować w wysokiej temperaturze, sięgającej 200-230 stopni.

Prostownice do włosów zniszczonych i słabych

Cienkie i zniszczone włosy należy traktować ze szczególną delikatnością, nie przegrzewając ich i prostując przy możliwie najmniejszej liczbie powtórzeń. Zalecaną temperaturą prostowania jest dla nich nie więcej niż 170 stopni. Dla dokładniejszego wygładzenia dobrze jest wykonywać zabieg na niewielkich partiach włosów. Prostownice teflonowe mogą tu być odpowiednim wyborem, ponieważ chronią przed nadmiernym nagrzaniem. Zabezpieczają też przed przywieraniem włosów do płytek, jednak wymagają szczególnej ostrożności, by nie przypalić kosmyków. Dobrym rozwiązaniem dla cienkich włosów są też najpopularniejsze na rynku prostownice ceramiczne, które równomiernie się nagrzewają i dzięki temu minimalizują ryzyko przypalenia. Są bardzo efektywne w układaniu włosów naturalnie prostych lub lekko falowanych, które trzeba jedynie wygładzić i poprawić. Dla skutecznego wyprostowania włosów falowanych zaleca się jednak zwiększenie temperatury do 200 stopni. Przy słabych włosach sprawdzą się też prostownice z dodatkiem turmalin. Dzięki wytwarzaniu ujemnych jonów powodują zamykanie łusek, co chroni przed niszczeniem.

Prostownice pomagające w odbudowie włosów

Choć to jeszcze rzadkość, na rynku powoli pojawiają się prostownice, które nie tylko nie niszczą włosów, ale nawet wspomagają ich regenerację. Przykładem są wspomniane prostownice w turmalinami, które zapobiegają elektryzowaniu i zamykają łuski. Coraz więcej mówi się też o prostownicach ceramicznych z płytkami pokrytymi powłoką keratynową. Uwalniana pod wpływem wysokiej temperatury keratyna ma przenikać w głąb włosów, nie tylko je prostując, lecz także poprawiając ich kondycję.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *