Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna bywa także nazywana płynem fizjologicznym. Jest wodnym roztworem chlorku sodu, który stanowi jeden z podstawowych składników soli, zarówno warzonej, drogowej jak i kuchennej. Najczęściej jest sprzedawana w ampułkach mających niewielką pojemność, ponieważ może szybko nadkazić się bakteriami, a wpływa na to fakt, iż szybko traci sterylność. Ma 0,9% i można ją bez problemu kupić w wybranej aptece.

Kiedy używa się soli fizjologicznej?

1)Za jej pomocą rozdrabnia się niektóre leki, podając je później w zastrzykach podskórnych albo dożylnie.
2)Inny przykład zastosowania, to jako kroplówka nawadniająca, m.in. po operacjach bądź oparzeniach, wymiotach, biegunce, ponieważ doskonale uzupełnia niedobór elektrolitów.
3)Sól fizjologiczną wykorzystują nierzadko rodzice niemowląt czy kilkuletnich dzieci w okresie grzewczym na przesuszone śluzówki nosa.
4Ze względu na to, iż nie powoduje podrażnień, lekarzom czy pielęgniarkom, służy często jako płyn do przemywania.
5)Bardzo dobrze sprawdzi się, także w przypadku kaszlu, zastosowana do inhalacji pomoże szybko poradzić sobie z tym problemem.
6)Jeżeli mamy podrażnione, piekące oczy, czujemy jakbyśmy mieli piasek pod powiekami, to zostawione na nich na kilkanaście albo kilka minut nasączone solą fizjologiczną wilgotne waciki dadzą ulgę i sprawią, że oczy dojdą do siebie. W przypadku, gdy nie chcemy robić kompresu, możemy przemywać co jakiś czas oczy wskazanym roztworem.
7)Sól fizjologiczną wykorzystuje się, także w oksybrazji, czyli peelingu wodno-tlenowym. Zabieg silnie, ale jednocześnie bez bólu złuszcza naskórek, ale w przeciwieństwie do np. kwasów chemicznych czy to mikrodermabrazji nie wywołuje podrażnień, nie ma też innych efektów ubocznych. To właśnie sól wpływa na to, że jest on delikatny i bardzo skuteczny.

Konkludując

W niniejszym artykule zostały przedstawione możliwości zastosowania soli fizjologicznej w różnych przypadkach, sytuacjach, dziedzinach, choć nie wszystkich. Podsumowując zgromadzone informacje, należy stwierdzić, że produkt ten jest wykorzystywany zarówno np. jako kroplówka, środek do inhalacji, do łagodzenia podrażnień oczu, płyn do przemywania, rozdrabniania niektórych leków czy w zabiegu kosmetycznym – oksybrazji. Warto, jeżeli chodzi o rozwiązywanie problemów samodzielnie, mieć ją pod ręką w domu, gdy spotka nas któraś z opisanych sytuacji (oczywiście nie we wszystkich – zabronione jest podawanie jej samemu sobie w formie kroplówki w domu czy przeprowadzanie samemu zabiegu kosmetycznego). W przypadku pieczenia oczu będziemy mogli uniknąć wizyty u okulisty czy z wysuszonymi śluzówkami u dziecka – u pediatry. Trzeba jednak pamiętać, że należy ją stosować zgodnie z pewnymi wskazówkami, nigdy wbrew zaleceniom przeczytanym na ulotce czy też usłyszanym od lekarza bądź farmaceuty. Nie zastosowanie się do tych rad może spowodować zagrożenie dla naszego zdrowia, jak wszystko, gdy jest podawane czy to w za dużych dawkach czy też w nieodpowiedni sposób.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *