Chlorella – zielona moc

Ten niepozorny, słodkowodny glon, jakim jest chlorella, szturmem podbił rynek superfoods. Pełna niesamowitych właściwości i zastosowań, bogata w witaminy, makro- i mikroelementy, może zostać uznana wręcz za magiczną. Co więc takiego kryje w sobie ta niezwykła alga?

Chlorella jest nazywana naturalnym suplementem diety, jednak nie przez to, iż obiecuje tysiące benefitów płynących z jej przyjmowania, tak jak robią to firmy produkujące różnego rodzaju  „wspomagające” pigułki, a dlatego, iż rzeczywiście ma niewyobrażalnie pozytywny wpływ na nasz organizm. Jest źródłem szeregu minerałów, takich jak wapń, potas, fosfor, magnez, pierwiastków: żelaza, cynku i kobaltu, a także beta-karotenu, biotyny i kwasów omega-3. Alga ta ma więcej witaminy B12 niż wołowina, zawiera wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów w swoim białku, które stanowi 60% jej składu i jest najbogatszym znanym źródłem chlorofilu – stąd też jej nazwa.

CGF – co to jest?

Głównym źródłem niesamowitego działania tej algi jest obecny w niej, unikalny składnik –  CGF – Chlorella Growth Factor, czyli czynnik wzrostu chlorelli. Umożliwia on glonowi szybkie rozmnażanie, a człowiekowi pozwala na regenerację komórek. Dzięki niemu, możemy liczyć na redukcję liczby zmarszczek, poprawę pamięci, a przede wszystkim na wzmocnienie działania naszego układu odpornościowego. W składzie CGF znajdują się kwasy nukleinowe, proteiny, enzymy i glykoproteiny, jednak jednym z najbardziej wartościowych składników jest ten, zwany beta-glukanem. Ma on niezwykle skuteczne działanie antyoksydacyjne, ponieważ umożliwia niszczenie komórek nowotworowych,a nawet zahamowanie guza. Swoisty hormon wzrostu chlorelli ma także korzystny wpływ na naszą florę jelitową, gdyż przyspiesza namnażanie się „dobrych” bakterii.

Pozbądź się metali ciężkich

Kolejną właściwością chlorelli jest jej błona komórkowa. Składa się ona z trzech, odpornych na działanie czynników zewnętrznych warstw ochronnych. Dzięki temu możemy obserwować niesamowite zdolności tej algi do pochłaniania toksyn, szczególnie z naszego układu trawiennego. Chlorella usuwa z organizmu, między innymi metale ciężkie, toksyny, rozpuszczalniki obecne we wdychanych przez nas oparach czy nawet alkohol – potwierdzony został pozytywny wpływ zażycia chlorelli, przed spożyciem alkoholu, na późniejszy „kac”.

Zielenina na odchudzanie

Badania stwierdziły, iż włączenie chlorelli do diety, pozwala pacjentom na o wiele szybszą utratę wagi. Jest to spowodowane tym, iż chlorella:

Wynika to, ze stężenia wielu wartościowych substancji znajdujących się w chlorelli. Pomagają one naszym organizmom poprawnie funkcjonować i usprawnić przemianę materii.

Alga ta ma korzystny wpływ, także na inne aspekty naszego życia: działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo, dotlenia organizm i dodaje nam mnóstwa energii. Warto dlatego zacząć stosować ją w codziennej diecie, a można robić to na różne sposoby. Najpopularniejszym i najsmaczniejszym sposobem, jest dosypywanie sproszkowanej chlorelli do porannych smoothies. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie odpowiada nam specyficzny zapach i smak glonu. Oprócz tego jednak, najszybszym sposobem jest zakup chlorelli w pigułkach. Wystarczy kilka tabletek, 3 razy dziennie, aby niebawem poczuć efekty tej magicznej zielenicy.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *